dnes je 22.11.2024

Input:

30/1992 Zb., Zákon Slovenskej národnej rady o Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore, v znení účinnom k 1.4.2015

30/1992 Zb.
ZÁKON
Slovenskej národnej rady
zo 17. decembra 1991
o Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore
V znení:
Predpis č.
K dátumu
Poznámka
448/2001 Z.z.
29. 11. 2001
nový § 11a, vrátane poz. č. 3a
546/2004 Z.z.
1. 1. 2005
mení a dopĺňa 16 novelizačných bodov
172/2008 Z.z.
1. 1. 2009
dopĺňa § 4
184/2009 Z.z.
1. 9. 2009
dopĺňa § 4
324/2012 Z.z.
1. 1. 2013
dopĺňa § 4
61/2015 Z.z.
1. 4. 2015
mení § 4 a poznámku pod čiarou
Slovenská národná rada sa uzniesla na tomto zákone:
PRVÁ ČASŤ
Úvodné ustanovenia
§ 1
(1) Zriaďuje sa Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (ďalej len „komora”) so sídlom v Bratislave.
(2) Komora je neštátna, verejnoprávna a samospráva inštitúcia, ktorej poslaním je uplatňovanie oprávnených spoločných záujmov svojich členov pri tvorbe hospodárskej a sociálnej politiky, účasť na jej uskutočňovaní a podpora a ochrana podnikania svojich členov v záujme rozvoja a zveľaďovanie poľnohospodárstva a potravinárstva v Slovenskej republike.
(3) Komora je právnická osoba. Nezapisuje sa do podnikového registra.
(4) Na plnenie svojich úloh komora môže nadobúdať majetok.
§ 2
(1) Členmi komory sa môžu stať fyzické osoby a právnické osoby, ktoré vykonávajú podnikateľskú činnosť v poľnohospodárstve, potravinárstve a v biologických, technických a v obchodných službách pre poľnohospodárstvo a potravinárstvo.
(2) Členmi komory sa môžu stať aj samosprávne organizácie združujúce fyzické osoby a právnické osoby, ktoré vykonávajú podnikateľskú činnosť v oblastiach uvedených v odseku 1.
(3) Členmi komory sa môžu stať aj iné fyzické osoby a právnické osoby ako uvedené v odsekoch 1 a 2.
(4) Členstvo v komore vzniká na základe písomnej prihlášky dňom prijatia za člena komory. Členstvo v komore zaniká dňom doručenia písomnej žiadosti člena komory o zrušenie členstva v komore.
(5) Podrobnosti o vzniku a zániku členstva v komore upravia stanovy komory.
DRUHÁ ČASŤ
Pôsobnosť komory
§ 3
(1) Komora a príslušné štátne orgány navzájom spolupracujú pri plnení svojich úloh v rozsahu a za podmienok ustanovených týmto zákonom a inými všeobecne záväznými právnymi predpismi, najmä
a) poskytujú si navzájom potrebné informácie,
b) využívajú odborné stanoviská a návrhy komory pri príprave koncepcií rozvoja, všeobecne záväzných právnych predpisov a opatrení na ich vykonávanie, správy o stave poľnohospodárstva za príslušný kalendárny rok a ustanovujú zástupcov komory do odborných a poradných orgánov ministerstva,
c) komora organizuje zmierovacie konanie v hospodárskych sporoch medzi svojimi členmi.
(2) Orgány komory predkladajú štátnym orgánom návrhy a stanoviská, v ktorých sú zosúladené spoločné záujmy členov, najmä medzi jednotlivými odbormi podnikania.
(3) Ustanovení odseku 1 písm. a) nie sú dotknuté predpisy na ochranu štátneho tajomstva.1)
§ 4
(1) Komora poskytuje svojim členom najmä informačné a poradenské služby vo veciach spojených s podnikaním, organizuje vzdelávaciu činnosť, poradenskú činnosť a edičnú činnosť podporuje výskum, presadzuje spoločné podnikateľské záujmy svojich členov, pričom zlaďuje záujmy medzi jednotlivými odbormi podnikania, dbá o ochranu svojich členov pred nepoctivým obchodným stykom, stará sa o ich propagáciu a spolupracuje s inými komorami a obdobnými inštitúciami v tuzemsku i v zahraničí. Komora v oblasti odborného vzdelávania a prípravy plní úlohy podľa osobitného predpisu.1a)
(2) Komora je oprávnená podať návrh na začatie konania na správnom orgáne alebo na